top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Unutma!

Güncelleme tarihi: 25 Şub 2021

Küçük bir tesadüfle büyük bir çalışmanın farkına vardım. Letgo uygulamasında Burgazada olarak listelenmiş bir kaset çıktı karşıma. Araştırdığımda bunun Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı um:ag'ın yayımladığı ''Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi!...Unutmadık Seni'' kitabının tamamlayıcı parçası bir kaset olduğunu öğrendim. Bu kasette Burgazadalı değerli sanatçı Fikret Kızılok, uzun süren yoğun bir emekle hazırladığı senfonik besteyle beraber Uğur Mumcu'nun Sesleniş yazısını kendi sesiyle okuyor. Ayrıca Uğur Mumcu'nun kendi sesinden bir bölümle başlayan kaset, yine Fikret Kızılok'un bestelediği bir marş ile bitiyor. İşin ilginç kısmı Kalan Müzik yapımı olan bu kasetin kayıt kısmında Çekirdek Sanatevi Stüdyosu 1995 Kasım BURGAZADA yazıyor olması. Büyük bir ihtimalle Burgazada'daki evinde kayıtları yapan Fikret Kızılok, kurucusu olduğu ve Çatalçeşme Bostancı'da bulunan Çekirdek Sanatevi'nin adresini Burgazada olarak göstermeyi tercih etmiş. Bu vesile ile bu iki güzel insanı özlemle anıyor ve unutulmamalarını diliyorum.


Kaset Kapağı. Kayıt: Çekirdek Sanatevi Stüdyosu 1995 Kasım BURGAZADA

Uğur Mumcu & um:ag hakkında


Kaset sayesinde edindiğim bu kitabın, farklı bir kulvarda da olsam kültürel mirası unutturmama çabama yakın hissetmemden dolayı Ali Sirmen tarafından yazılmış önsözünden bir bölümü paylaşmak istiyorum.


Tarihin belli koşullarında ortaya çıkan insanların tıpkısını beklemek boşunadır. Ama onun niteliklerinin bir bölümüne sahip başkalarının sayılarını arttırarak onların o meşaleyi alıp daha ileri götürmelerini sağlamak mümkündür.


İşte bu yapıtı sizlere sunan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı um:ag'ın amacı da budur. Yoksa salt Uğur'un anısını yaşatmak değil. O az rastlanır özüyle toplumla bütünleşmiş olan Uğur, hiçbir şey yapılmasa da, toplumun belleğine kazınmıştır ve birçok izi silen zamanın rüzgarı bu anıyı yoğunluğunu arttırarak geleceğe taşıyacaktır.


Ama um:ag'ın asıl amacı, onu efsane haline getirmeden, düşüncelerinin özüyle yaşatmak ve onun da ötesinde, artık yeniden yaşamını gözünü kırpmadan feda edebilecek Uğur Mumcular'a gerek duyulmayacak, güzel günlere giden yol üzerinde, küçük taşları oluşturacak yeni araştırmacıları yetiştirmektir.


Bu çabanın başarıya ulaşabilmesinin ilk koşulu ise UNUTMAMAKTIR.


Uğur bugün size bir kez daha sesleniyor:


UNUTMA!


Usta çizgileriyle kitaba engin bir anlam ve derinlik kazandıran Nuri Kurtcebe'nin Uğur Mumcu çizimi

Fikret Kızılok & Çekirdek Sanatevi hakkında


Münir Fikret Kızılok, Türk rock müziği sanatçısıdır. 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 22 Eylül 2001'de bir hastanede uzun süredir çektiği kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Hafif Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla yakın dönemin en önemli sanatçılarından biridir. (https://adalilar.adalarmuzesi.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=210:fikret-kizilok&Itemid=1)


Çekirdek Sanatevi 1982’de Fikret Kızılok’un müzikal denemeler yapılabilmesi adına temelini attığı küçük bir mekândı. Zaman içinde, Bülent Ortaçgil’in “Rüzgara Söylenen Şarkılar” adıyla yayınlanan, Çekirdek’teki ilk konserine de ev sahipliği yaptı. Ortaçgil ve Kızılok’un dostluğu bir işbirliğine dönüşünce Çekirdek’i beraber yürütmeye başladılar. İlerleyen süreçlerde Çekirdek, özgün projeler, yeni müzikal arayışlar ve dinamik bir çeşitliliğe destek veren, iki şarkı yazarının ortak dilini paylaşan bir sanatevine dönüştü. Herkesin dinletilere katılabileceği, elde edilen kayıtların oluşturduğu kasetlerin giderken alınabileceği, paylaşımcı bir üretim ve düşünce biçiminin merkezindeydi.

Diş doktoru Fikret Kızılok’un Çatalçeşme Bostancı'daki muayenehanesinden bozma Çekirdek Sanatevi'nde kimler çalmamıştı ki? Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil ve Erkan Oğur… Robert ‘One-Man’ Johnson, Jak Esim, İlkin Deniz, Engin Noyan & Eser Noyan, Maria Rita Epik. Gruplardan da Gündoğarken, Yeni Türkü ve Ezginin Günlüğü…

Çekirdek Sanatevi ile ilgili Bülent Ortaçgil'in Radikal Gazetesi'ndeki röportajı: http://www.radikal.com.tr/hayat/cekirdekin-faydalari-904034/

Vurulduk Ey Halkım!...Unutmadık Seni Kitap-Kaset Set um:ag


26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page