top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Robert Schild - Burgazadası Canlı Bir Etnografik Müze

Bir kaç kez alıntı yaptığım ve eminim ki bir çok kez daha yapacağım Sevgili Robert Schild'ın ''Burgazadası Canlı Bir Etnografik Müze Adadan İnsan Manzaraları'' kitabı projemi besleyen eşsiz bir kaynak. Burgazada'nın çokçeşitli tarihine ışık tutan ve arşivime muazzam katkı sağlayan bu kitabı aşağıdaki tanıtım yazısıyla birlikte dikkatinize sunarım.


Yaman Alkan (84.Aşık)

Burgazadası Canlı Bir Etnografik Müze Adadan İnsan Manzaraları - Tanıtım Bülteni

Bu kitap, bir ilan-ı aşk olacaktı... Ancak “bir” değil, toplam 82 kişinin bir aşk belirtisi olmuştur. Zira, bu çalışma sırasında görüştüğümüz/yazıştığımız 82 eski ve yeni Burgazadalının herbiri, o küçük kara parçasına derin bağlılığını ve ölmeyen sevgisini açıkça veya satır aralarında dile getirmiştir ki, buna kitabın yazarıda katılınca, sayı 83'e çıkıyor!”

Burgaz'da yaşamak veya yaşamış olmak bir ayrıcalık, onu yazabilmek ise hizmetlerin en güzeli!


Robert Schild


“Adalar'da kültürel çeşitlilik en büyük zenginliğimiz. Ama tarihe dönüp baktığımızda, bu çeşitliliğin her zaman kaynaşmışlıkanlamına gelmediği de biliniyor. Cemaatler halinde yaşayan, kendi cemaati dışına pek taşmamaya özen gösteren bir geri planı davardır bu toplumsal tarihin. Kimi acı olaylar da tetiklemiştir bu geri planı, biraz da önyargıları. Mozaik tanımlaması da bu nedenle birazdaha uygun düşer. Sınırlar belirgindir mozaiğin çünkü. Büyükada, Heybeli ve Kınalı bu hali açık eder. Ama Burgaz için öyle mi ya? Sevgili Robert Schild'in elinizdeki bu büyük emek harcanmış kitabı, bence Burgaz'ın, Burgazlıların bu gizini çözmek için anahtar.”


Halim Bulutoğlu

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page