top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Keskin Color


Zamanında Türkiye’nin önde gelen kartpostal üreticilerinden biri olan Keskin Color'a ait yaklaşık 10.000 arşiv materyalinden oluşan koleksiyonun, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından gerçekleştirilecek dijitalleştirme çalışmalarına 2022’nin ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor. Bu bekleyiş sürecinde heycanınızı az da olsa gidermek adına arşivimde Burgazada'yı kapsayan 10 adet Keskin Color kartpostalını ve bu kartpostallarla ilgili sosyal medya paylaşımlarımda dikkat çeken yorumları aşağıda derledim. Dijitalleşme işlemi tamamlandıktan sonra bakalım daha ne eksiklerim çıkacak, dört gözle bekliyorum.

1) Keskin Color # 96 İstanbul ve İncileri - TÜRKİYE⠀

Burgaz Adası+Arif Akdemir: İskelenin üskatı lojmandı o zamanlar

+Vapuriks: İskele amirinin lojmanıydı


2) Keskin Color # 97 İstanbul ve İncileri ⠀

Burgazada, plâj-ski ve Kaşıkadası⠀

The Princes Islands⠀Kartpostalın detayları nefis; Arka planda su kayağı yapan biri, deniz kenarında oynayan ve simitli yüzen çocuklar, rengarenk şemsiyeler, eskiden Moloz tabir edilen yerin ucundaki fener harabesinin Adalar Su Sporları Kulübü’nün ortasında kalması, beton dökülmesine rağmen uca doğru hala moloz kalıntılarının gözükmesi, burunda duran sandallar, iskele üzerindeki beyaz depar taşları ve favorim iki bank arasında ayağa kalkan çocuk


+Orhan Erbelger: Resimdeki ahşap yapının sağ tarafı, abartmıyorum, Dünyanın en güzel disko'larından biriydi

+Rea Konstantinadis: Tramplenden çekilmiş A.S.S.K'nın ilk hali....diskotek ile ...


3) Keskin Color # 99 İstanbul ve İncileri ⠀

Burgazada ve su topu
Dün paylaştığım A.S.S.K.'nın ilk haline çok güzel yorumlar geldi. Benim açımdan en ilgi çekicisi Sevgili Rea Konstantinidis’in fotoğrafın kulübümüzün efsanevi trampleninden çekilmiş olduğuna dair tespiti oldu (Drone ile olacak hali yoktu). Bu kartpostalda da su topu maçınının yine tramplenden fotoğraflandığını görüyoruz. Tramplene çıkmaya sadece sporcuların izinli olduğu bir ortamda (kaçak çıkışlar oluyor tabii ) Keskin Color'un fotoğrafçısını tramplene çıkarken ve tepesinde fotoğraf çekerken hayal etmek hoşuma gitti.


Binlerce basılan kartpostalın içinden A.S.S.K. Yönetim Kurulu'nun tebrik kartı olarak kullandığını bulmam da ilginç bir tesadüf oldu. Aralık ayının başında azıcık erken olacak ama bu vesile ile yönetimin dediği gibi ''Yeni Yılınızı Kutlar Başarılar dilerim''.


Not: Heybeliada’ya ait olan 98 numaralı kartpostal atlandı. Yarın 102 numara ile devam edeceğim. 100 ve 101 numaralı kartpostalların da diğer Prens Adalarına ait olma ihtimali yüksek. Suna Kıraç Kütüphanesi, Keskin Color arşivini dijitalize ettikten sonra boşluklar tamamlanacak.


+Rea Konstantinidis: Bu fotoğrafta sağda konuşan iki kişiden biri müdürümüz Ahmet Tanrıverdi....


4) Keskin Color # 102 BurgazadaBu kartpostalda dikkatimi çeken kare as


1) En sağda kırmızı beyaz CHP tabelası ve denizin üstünde iskelesi ile Halkevi

2) Caminin alt tarafında mavi tenteleri ile göze çarpan Ohannes'in işlettiği eski Şafak Gazinosu vardı. Sonra İdeal restoran oluyor. İdeal günümüzde İtfaiye'nin karşı sokağına taşındı.

3) Turuncu Yelkenli. Bu yelkenlinin Burgazada'nın eskilerinden Dr. Pavlos Rachcopoulos'a ait olduğunu duymuştum. Kaynağını hatırlamıyorum maalesef. Daha önce paylaşmıştım ama Dr. Pavlos Rahcopoulos'un Burgazada'yı terketmesinden önceki son gün Turgut Egemen ile yaşadığı tatsız ve aynı zamanda tatlı bir anıyı kendi anlatımıyla tekrar izlemek isterseniz, Antigoni Küçük Adamız, Hayatımız belgeseli Nilüfer Uzunoğlu tarafından https://vimeo.com/84667579#t=22m13s adresine yüklenmiş durumda (Aşağıda naklettiğim sahneden başlayacak şekilde verdim linki).

+Orhan Erbelger: Evet, turuncu yelkenli dinghy'i sevgili dostumuz Dr. Pavlos kullanırdı..

+Helmut Bruckner: Soldaki Dolfin olabilir, Neptun bu resimde yok, sezon başı veya sezon sonunda çekilmiş olabilir. Zaten çok az tekne gözüküyor, galiba sonbahar. Günümüzde adanın bu tarafından pek denize giren olmaz. O zamanlar farklıymış.

5) Keskin Color İstanbul ve İncileri

Adalara bir bakış

Burgaz, Kaşık, Heybeli ve Büyük Adalar

The princes Islands

Les iles des princes

Prinzeninsel


Fotoğraf tanıdık geldi mi? :) https://www.burgazisland.com/post/__ufo


6) Keskin Color Burgaz Adası

Burgazada’nın Heybeliada’ya bakan İndos Mevkii’nde adanın en güzel evlerini bulunduran İndos yokuşu namıdiğer Flamingo Yolu (80li yılların Dallasvari Flamingo Road dizisinden dolayı eskiler bu isimle anmaktadır). Günümüzde sahili 6 numara olarak bilinir.⠀7) Keskin Color

Kınalıada, Burgazadası, Heybeliada, Büyükada (Neden sadece Burgaz ''Adası'' olarak anılıyor bilmiyorum)


Fotoğraftaki hatayı bulabilir misiniz?

İpucu: Bir önceki paylaşımıma bakabilirsiniz.+Berra Nur Ege: Diger adalarin adlari sifat, Burgaz isim oldugu icin adaya isim tamlamasinda kullanilan iyelik eki geliyor. Yani Burgaz adasi dogru, ama ben de Burgazada veya yalniz Burgaz diyorum.. Hataya gelince.. Ne diyeyim, Kinaliada'nin fotografini bulamamışlar herhalde

Yukardaki yoruma karşılık aşağıdaki yorum geldi. TDK'ya sordum ama henüz cevap alamadım.

+paristexasistanbul: bir isim, isim olduktan sonra niteliğinin bir önemi yoktur, yani sıfat vasfını bitirir


+Orhan Erbelger: Eski Yunancada, adamıza adını veren "Pyrgos" kelimesi, "Kale, Kuleli kale, kule " anlamlarına gelirmiş. O devirde antik limanda, şimdiki iskele civarında, bir kale mevcutmuş. Bir başka bilgiye göre de, Bayraktepe'de (Hristos tepesi) bir gözetleme kulesi olduğundan bahsedilmiştir. Bu Pyrgos adı, zaman içinde, Osmanlı tarafından "Burgaz" şeklinde telaffuz edilmeye başlanmış. Buradan yola çıkarsak; günümüzde adamıza "Burgazadası" denince, karşılığı "Kaleadası" oluyor.Demek oluyor ki, Burgazada = Kaleada yani Kaleliada şeklinde, öte yandan da, Burgazadası = Kaleadası şekliyle müteala edilebilir. İsmen her iki kullanım da mümkün gibi duruyor. Benim tercihimi sorarsanız, çocukluğumdan bana kalan "Burgazada" yı tercih ederim. Sevgi ile kalın.


8) Keskin Color

BurgazadaNerde o güzelim boy boy dizilmiş belediye araçları, sahil boyunu mis gibi kokutan çöp arabaları


Şaka bir yana Burgazada'nın günümüzdeki sahil düzenlemesinden bırakın İstanbul'u hemen karşımızdaki Kaşıkadasını ve Heybeliada'yı bile doğru düzgün göremiyoruz. İdo iskelesi, bankamatik, gazete bayileri oydu buydu derken tam bir kaos var. Bizlere zarif bir Burgazada bırakmak için kartpostaldaki ağaçları diktiğini öğrendiğim Turget Egemen'i ve kartpostaldaki Atatürk büstü için aşağıda aktardığım çabasıyla Harry Ojalvo'yu bir kez daha anıyorum, ruhları şad olsun.


1963 yılında kurulan Adalar Su Sporları Kulübü'nün bina inşaatı esnasında mimara rica ile at nalı şeklinde bir abide yaptırdık ve idare kurulunun en genç üyesi olduğumdan Sultan Ahmet sanat okulundan bir būst temini için uğraştım. Açılışı için 66 tümen kumandanı Faruk Güventürk paşa kurdeleyi bando eşliğinde kesti.

+Rea Konstantinidis: Reşat Paşa köşkü yıkılmış....Yoldan yeni ....bir restoran da açılmış sahilde ....sahilin denize bakan tarafı geniş....bunlar 71 den sonra .

+Berra Nurlu Ege: hatta 75 ten sonra olmali... (Kifidis'lerin evi sahip degiştirip yükselmemiş henüz..

+Jenev Tarinas: Caliki'lerin ahşap evi . Sahildeki binalar eski halinde


9) Keskin Color

Burgazada, dört muhtelif görünüş

Burgazada, quatre vues differentes10) Keskin Color

Adalar


Arşivimdeki Keskin Color'a ait Burgazada'yı kapsayan 10. ve son kartpostal155 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Geziler

5 Lisan

コメント


bottom of page