top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Biyoçeşitlilik I - Sürüngenler

Biyoçeşitlilik Mirası Kütüphanesi; çok sayıda doğa tarihi, botanik ve araştırma kütüphaneleri ve geniş koleksiyon kaynaklarını dijital olarak halka açık hale getirme çabası olarak 2006 yılında resmi olarak başlayan bir işbirliğidir. Biyoçeşitlilik Mirası Kütüphanesi yüz binden fazla açık erişimli görüntünün küratörlüğünü yaptı ve herkesin, dünyanın her yerinde gezegenimizin şaşırtıcı biyoçeşitliliğini takdir etmesini kolaylaştırdı. Burgazada'nın kültürel mirası adına benzer bir çaba içersinde olduğumdan kütüphanedeki Burgazada ile alakalı belgeleri aşağıdaki başlıklar altında derlemeye çalıştım. Kaynak olarak belirttiğim tüm kitaplara ve makalelere www.biodiversitylibrary.org sitesinden ulaşabilirsiniz.


I) Sürüngenler

II) Bitkiler

III) Kuş Gözlemi

IV) Kuş Göçü

V) Jeoloji

VI) DepremSÜRÜNGENLER


Kaynak I

Die Reptilien- und Amphibienfauna von Kleinasien Werner, Franz Josef Maria Wien K.-K. Hof- und Staatsdruckerei in Kommission bei A. H©lder, 1902


1902 yılında Avusturyalı hayvanbilimci kaşif Franz Werner'in Anadolu (Küçük Asya) bölgesinde sürüngenler ve amfibi faunası hakkında yaptığı araştırmalara dair bir kitap.

Yazar hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:Lacerta Serpa Rafinesque


Oxia/Sivriada, Antigoni/Burgazada ve Platia/Yassıada'da ölçümlenen dişi kertenkelelerin aşağıda tercüme ettiğim vücut bölümlerine göre boyutlarının milimetre bazında listesi.


vorderbein = ön bacak

hinterbein = arka bacak

total lange = toplam uzunluk

kopflange = kafa uzunluğu

kopfbreite = kafa genişliği

kopfhöhe = kafa yüksekliği

schnauze = burun

schnauzenspitze bis halsband = burnun ucundan boyuna

halsband bis after = boyundan kuyruğun ucuna

schwanz = kuyrukÇizimlerle ilgili tabloların açıklamaları.

Burgazada için Tablo (Tafel) 1 Şekil (Fig) 5'e bakınız - Lacerta Serpa (Cinsiyeti Erkek) Antigoni Adası, Marmara Denizi


Şekil 5 - Lacerta Serpa (Cinsiyet Erkek). Burgazadasında tespit edilip çizimi yapılan bir erkek kertenkele. Bu araştırmamın nadir görsellerinden biri. Belki de adada her gün gördüğümüz kertenkelelerden birinin dedesidir. Torunlarına sahip çıkmak dileğiyle.


Tablo 1,2,3


Helix (Xerophila) Variabilis


Franz Werner'in kitabında karşıma çıkan bir diğer sürüngen ise salyangoz oldu. Prens Adalarından Yassıada ve Burgazadasında görülmüş.Helix cinsine ait salyangoz çizimleri Tablo 1 Şekil 2-7 ve Tablo 2 Şekil 2-6 olarak belirtilmiş.


Tablo 1 Şekild 2-7


Tablo 2 Şekil 2-6


Helix: Helezon, Spriral Çizgi, Sarmal Eğri


Kaynak II

Taxonomische Untersuchungen an Türkischen Inselformen von Cyrtodactylus kotschyi (Steindachner 1870) Teil I: Die Populationen der nördlichen Ägäis, des Marmarameeres und des Schwarzen Meeres (Reptilia; Gekkonidae)

Baran, İbrahim - Gruber, U Spixiana. München : Zoologische Staatssammlung München, 1981


1981 yılında Prof.Dr. İbrahim Baran ve Dr. U.Gruber tarafından yazılan Cyrtodactylus Kotschyi kertenkele türünün Türkiye adalarındaki popülasyonu ve cinslerine dair bir kitap.


Prof. Dr. İbrahim Baran hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:Cyrtodactylus KotschyiÇalışmanın yapıldığı adaları gösteren harita.


Haritada numaralandırılmış adaların listesi. 19 Numara Burgazada.


Popülasyon ile ilgili hesaplama ve grafikler


Derleme dizisi bitkiler ile devam edecek...113 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page