top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Akillas Millas, Antigoni & John Freely


Akillas Millas, Proti Antigoni, Melissa 1992 s.662

Uzun zamandır aradığım Akillas Millas'a ait Burgazada hakkında yazılmış en kapsamlı kitaplardan biri olan Proti Antigoni ta Prinkiponisa kitabını sonunda Librakons Müzayede'nin düzenlediği mezattan aldım. Bu şaheserin içinde isminden de anlaşılacağı üzere Burgazada haricinde ayrıca Kınalıada, Kaşık Adası, Sedefadası, Yassıada, Sivriada ve Tavşan Adası bölümleri yer almaktadır. Kitap ilk kez, Yunanca olarak 1992 yılında Yunanistan'da basılmış ve Akademi ödülü kazanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Adalı Yayınları'ndan çıkan ve Türkçe basım için yeniden yazılıp yeni görsel malzemelerle zenginleştirilen Büyükada - Adai Kebir (2014) ile Heybeliada - Halki, Dimonisos (2019) kitaplarının ardından 23 Ekim 2019 günü Burgazada Teras Kafe'de düzenlenen imza günü etkiliğinde Burgazada kitabının da yayına hazırlandığı müjdelendi. Kitabın çıkmasını dört gözle bekliyorum.  


Akillas Millas'ın önemli eserleri arasında yer alan ve nadir bulunan The Princes Islands ile aynı kitabın Yunanca basılmış daha kısa bir versiyonu da kütüphanemde yer almaktadır.


Akillas Millas, The Princes Island, Militos 2001 s.595
Akillas Millas, ΠΡΙΓΚΗΠΟΝΗΣΑ, Ta Nea 2000 s.194

 

Akillas Millas


Millas 16 Mayıs 1934’te İstanbul’da doğdu, Beyoğlu’nda büyüdü. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında geldi. O günden itibaren çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da Yeni Yol 16 numarada geçirdi. Ortaokul ve Liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu. Gençliğinde dağcılık ve atlet olarak Türkiye çapında dereceler elde etti. Ortopedist olarak, ünlü futbolcçular ve futbol kulüpleri başta olmak üzere spora hizmetini sürdürdü.


Akillas Millas

Millas’ın en fazla değer verdiği şey geçmişteki hatıralardır. Küçüklüğünden beri müzmin bir koleksiyon hastasıdır. Bu tutkusu sayesinde İstanbul, Anadolu ve bilhassa çok sevdiği Adalar ile ilgili zengin bir arşiv oluşturdu. Klasik müzik ve bilhassa operayı sever, belki iyi bir ressam olabilirdi. Adalar’ın yok olmaya yüz tutmuş evlerini, mahallelerinin krokilerini çizmiş, eski kartpostallarla, fotoğraflarla, anılara ve söylentilere dayanarak kaybolanı bulmuş ve yaşatmıştır. Arkeolojiye ve nümizmatik’e meraklıdır.


İstanbullu Akillas Millas’ın İstanbul’dan ayrılış öyküsü ise şöyle; “Benim yaşadığım yıllarda İstanbul’un 1,5 milyon nüfusu vardı ve bunun 150 bini Rumdu. Şimdi neredeyse 20 milyon kişi var, ama toplamda 1500 Rum kaldı. Gidenleri seyretmekten bıktım ve ben de 1980 sonrasında İstanbul’dan ayrıldım, Atina’ya yerleştim. Gelenleri saymak daha kolay imiş.” (Milliyet 14 Mart 2004)


Kaynak (Bayrak) devri


Müzayededen aldığım bu dev eserin rahmetli John Freely kütüphanesinden çıkması ilginç bir tesadüf oldu. Bu kaynağı (bayrağı) devraldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.


John Freely'ın Prens Adaları hakkında Adalı Yayınları'ndan çıkan çok önemli iki kitabı bulunuyor. 2007 yılında gezi rehberi şekilde hazırlanan ilk kitap, Prens Adaları'nın renkli tarihini gözler önüne seriyor ve gezilecek yerleri etraflıca anlatıyor. Aynı zamanda konaklama, yeme içme ve eğlence olanaklarının verildiği bir pratik rehber de bulunuyor.İkinci kitap ise, Adalar Müzesi Yayın Dizisi içinde yer alan Prens Adaları kataloğu (2010). John Freely'ın rehber kitabının metinleri ve Gazeteci-pilot Murat Öztürk'ün Adalar Müzesi için Haziran-Ağustos 2010 arasında Adalar'ı 1000-10000 feet arasında değişen yüksekliklerde özel olarak yaptığı çekimlerle derlenen kitap, İstanbul Adaları'nın dünü ve bugününe yukarıdan bir bakış niteliğinde.John Freely (d. 26 Haziran 1926 –ö. 20 Nisan 2017)

Amerikalı ünlü bir fizikçi, tarihçi, öğretmen ve yazardır.


Doktora derecesini New York Üniversitesi'nde fizikte almış ve daha sonra Oxford Üniversitesi'nde Ortaçağ Avrupa bilim tarihinin öncü araştırmacısı Alistair Cameron Crombie tarafından doktora sonrası çalışmalarını sürdürmüştür. Crombie'den miras aldığı ana fikir, "Batı Avrupa biliminin Karanlık Çağlardan Kopernik, Galileo ve Newton'a kadar sürekliliği" idi. Freely 1960 yılında Robert Kolej'de öğretmenlik yapmak üzere geldiği İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde "Doğu ve Batı'nın Modern Biliminin Ortaya Çıkışı" dersi de dahil olmak üzere, tarih ve astronomi dersleri vermiştir. 40'tan fazla İstanbul, Atina, Venedik, Türkiye, Yunanistan ve Osmanlı İmparatorluğu ile alakalı yazdığı seyahat ve tarih kitaplarıyla bilinir. Türkçe-İngilizce edebiyat çevirmeni Maureen Freely'nin babasıdır.

143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page