top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Ozyas Grayf


Burgazada'daki eski Türk mektebi ve beraberindeki yapılarla ilgili bir yüksek lisans tezine yardımcı olmak amacıyla arşivimdeki tek okul fotoğrafını paylaşarak yapıya ait belgelere ulaşmaya çalışırken karşıma farklı bir hikaye çıktı.


Çarpı (x) ile işaretlenmiş olan Ozyas Grayf
Burgaz adasında mekteb arkadaşlarımla birlikteki hatıra Grayf 22 Ağustos 1938

Bu fotoğraftaki yapının mektebe yapısal olarak benzerlik göstermediğini biliyorduk. Zaten yaz mevsimi oluşu ve öğrencilerin önlüksüz oluşundan dolayı okuldan ziyade mektep arkadaşlarının yaz buluşması ihtimalini değerlendiriyorduk. Tam bu sırada imdadımıza Sevgili Rıfat Bali yetişti ve el yazısından dolayı okuyamadığım ismin daha doğrusu soyadın Grayf olduğu ve İstanbul Aşkenaz Yahudileri arasında bu soyadına sahip aileler mevcut olduğu bilgisi verdi. Bu yeni bilgi ışığında bir başka ihtimal daha geldi akıllara. Halk arasında Koloni (Colonie des Vacances) diye tanınan fakir ve muhtaç Musevi ailelerinin zayıf çocuklarının yaz aylarında biraz istirahat edip biraz da temiz havadan istifade edebilmesini sağlayan Burgaz Dinlenme Kampı* olabilir miydi? Bu noktada da Burgazadalı Sevgili Seyfi İşman devreye girdi. Hem bahsedilen tatil evinin 1950'de kurulduğunu ve 1964'te yenilendiğini hem de Grayf ailesine ulaşarak fotoğrafta çarpı ile işaretlenmiş küçük Grayf'ın kim olduğunu açıkladı.


Ozyas Grayf

Ozyas Grayf. Çocukluğunun yazlarını hep Burgazada'da geçiren Alman asıllı Aşkenaz bir Musevi vatandaşımız. Toprağı bol olsun.


Ozyas Grayf'ın oğlu Burgazadalı Sevgili Dori Grayf'ın fotoğrafı görünce söylediği etkileyici söz ile yazımı sonlandırıyorum.


Kesinlikle babam yazısını sade görsem yine tanırdım.

*Burgazada Dinlenme Kampı, Naim Avigdor Güleryüz Haftanın Sesi 1.8.1957 Sayı 20.

95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Geziler

5 Lisan

Comments


bottom of page