top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Notre Dame de Sion

1927 yılındaki Sankt George's Kolleg öğrencileri ile aynı lottan çıkan 1959 yılına ait iki fotoğrafın peşine düştüm. Burgazada'da böyle bir yapı olmadığı aşikar. Avusturya Lisesi olabilir mi diye yönelttiğim soruya facebook üzerinden Gonce Ozanalp (Gonce Enünlü) Notre Dame de Sion cevabını verdi. Emin olmak adına tekrar sordum, işte cevabı:


''Evet yüzde yüz eminim. Şüpheniz olmasın. Ben de o okulda okudum. Üstelik silik de olsa arkadaşlarımı tanıdım. Hatta Mère Supérieure’ün önünde eğilen talebeyle de tesadüfen iki gün önce telefonda konuştum. Ertesi günü de yani dün bu fotoğraflarla karşılaştım.''


Tesadüfün böylesi :) Neden aynı lotta mezata çıktılar hiçbir fikrim yok. Belki fotoğraftaki öğrencilerden biri bu sorunun cevabını bir gün verir. Burgazada arşivi ile şimdilik ilişkilendiremesem de Notre Dame de Sion mezunlarına veya koleksiyonerlerine hizmet etmesi açısından paylaşmayı uygun gördüm.


Gonce Hanım'a desteği için sonsuz teşekkürler. Kendisi Büyükadalı, 3 senedir Kanada'da yaşadığı için adaya gelememiş. Kanada'dan sevgilerini iletti ve efemeraların peşindeki bu yolculuğumuzda « bonne chance» iyi şanslar diledi.


Önde oturan rahibe Directrice Mere Marie-Berthe'tir.

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Geziler

5 Lisan

Comments


bottom of page