top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Nazım Hikmet Burgazada'da 1950

Güncelleme tarihi: 16 Eyl 2020

Nazım Hikmet hapisten çıkınca Burgazadası'na Sait Faik'i ziyarete gitmişti. Bu yazımda, bu tarihi güne ait farklı kaynaklarda bulduğum Vedat Günyol'un objektifinden çıkan fotoğrafları derledim.


Haluk Oral, Nazım Hikmet'in Yolculuğu: 


Bu fotoğraf ile ilk karşılaşmam Haluk Oral'ın Nazım Hikmet'in Yolculuğu kitabı ile oldu.


Pingudu Müzayede'den Haluk Oral Arşivi'ne:


Araştırmalarım sonucunda, fotoğrafın 06 Mayıs 2018 tarihinde Pingudu Müzayede tarafından düzenlenen mezat sonucunda Haluk Oral Arşivi'ne katıldığını öğrendim. Arşivini paylaşma nezaketinde bulunan Haluk Oral'a ve yardımlarından dolayı Pingudu Müzayede'nin sahibi Aykut Altınelli'ye sonsuz teşekkürler.


Efser Berk, Sait Faik, Peride Celal, Nazım Hikmet, Münevver Andaç - Foto: Vedat Günyol - Haluk Oral Arşivi

Solda sağa fotoğtakiler: 


Efser Berk: Türkiye'ye Kübizmi getiren ressam Nurullah Berk'in eşi. 

Sait Faik: Modern Türk Hikayeciliğinin ve Burgazada'nın en önemli sembolü.

Peride Celal: Ünlü romancı.Münevver Andaç'ın çok yakın arkadaşı . (Kırkıncı Oda romanını okuyan herkesin fark edebileceği gibi Semiha, Peride Celal’in kendisidir, Ayşe Münevver Andaç, yazar ise Nâzım Hikmet’tir.)

Nazım Hikmet: Türk Şair ve Yazar

Münevver Andaç: Nâzım Hikmet’in, Piraye Altınoğlu’dan sonraki karısı, öz oğlu Memet’in annesidir. Aynı zamanda Nâzım Hikmet’in dayı kızı ve Nurullah Berk'in ilk eşidir.


Aynı mezatta satılan diğer fotoğraflar:Yeni Ufuklar Dergisi - Haziran 1976 Cilt:24 Sayı 273


Aynı güne ait farklı fotoğrafların yayınlandığı Yeni Ufuklar dergisi.


Mavi Gözlü


Nazım Hikmet Ran'ın lakabı ''Mavi Gözlü Dev''. Bedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Destanı-2 şiirinin Sait Faik'i andığı dizelerinde onun Mavi Gözlerine atıfta bulunur.


İstanbul Destanı-2, Bedri Rahmi Eyüboğlu

İstanbul deyince aklıma Sait Faik gelir Burgaz adasında kıyıda sımsıcak bir çakıl ıslanır Mavi gözlü bir çocuk büyür döne döne Mavi gözlü ihtiyar balıkçı gencelir, küçülür İkisi bir boya geldiler mi sait kesilirler. Bütün İstanbul’u dolaşırlar El ele, kol kola, baş başa Ana avrat küfrederler Eşe dosta, uçan kuşa Sivriada’da martı yumurtası toplarlar çilli çilli Zibâ mahallesinde gece yarısı… Sabaha Galata’dan geçer yolları Kahvede maytaba alırlar zararsız bir deliyi: -Ula Hasan! derler. Gazeteyi ters tutaysun!… Çaktırmadan gazetesinin ucunu yakarlar fakirin Sonra… oturup ağlarlar. (…)

Nazım Hikmet, Sait Faik'i anlatıyor:

Nâzım Hikmet, Budapeşte Radyosu için Gün Benderli Togay ve Necil Togay ile yaptığı edebiyat sohbetinde Sait Faik'i anlatıyor.211 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Geziler

5 Lisan

Commentaires


bottom of page