top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

İndos'ta Bir Ev - Y.Mimar İlya Ventura

Arkitekt Aylık Mimarlık, Şehircilik ve Belediyecilik Dergisi. XXI nci Yıl 1951 Mart-Nisan


Bir bodrum, iki kattan mürekkep olan bu yazlık ev Hindli mevkiinde, İndos yolu üzerinde çok meyilli bir arazi üzerinde inşa edilmiştir.Sokağın seviyesi binanın üst katının seviyesinden az aşağıdadır. Bir köprü katı doğrudan doğruya sokağa bağlar. Aşağı katlara bahçedeki merdivenlerden inilir.Ev üç aileye müstakil birer kat verebilmektedir. Tekmil katlar ayni program üzerine inşa edilmiştir.


Katlar 3 oda, bir hol, bir mutfak, WC, duş, bir hizmetçi odasından ibarettir. Adalardaki inşaat masrafları şehire nazaran fazla olması nazarı itibara alınarak, inşaat programı çok dar bir saha içine alınmıştır.Bodrum katındaki mozaik taşlar, çatının çift meyilli ve saçak merteklerinin dışarıdan görülebilmesi, terasların parmaklıkları ahşap olması binaya tamamiyle bir sayfiye evi karakteri vermektedir.


Y.Mimar İlya Ventura (1919-2005)İstanbul'da doğdu. Orta Öğrenimini Alman Lisesi'nde tamamladıktan sonra girdiği Güzel Sanatlar Akademisi (bugün MSGSÜ) Mimarlık Bölümü'nden 1945'te mezun oldu. En önemli eseri 1948-1950 arasında Bernard Motola ile birlikte gerçekleştirdikleri Şişhane'deki Neve Şalom Sinagogu'dur. Ventura 1968'de İsrail'e göç etti ve meslek yaşamını orada sürdürdü. İsrail'de öldü.


İndos'taki evin yıkılmadan önceki son hali. Fotoğraf: Gökhan Tan, Adalar Mimarlar Binalar

Not: Geçtiğimiz yıllarda yıkılan bu evin konumunu İndos yokuşunu çıktıktan sonra soldaki boşlukta görebilirsiniz. Ayrıca google haritalarında da konumunu işaretledim.

143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page