top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Denis Ojalvo Arşivi

Son günlerde sizlerden birbirinden güzel dijital bağışlar aldım. Açık erişime ve paylaştıkça çoğaldığına inanan herkese teşekkür ederim. Arşiv paylaşımlarıma rahmetli Harry Ojalvo'nun anıları üzerine Sevgili Denis Ojalvo'nun arşivi ile başlamak istiyorum. Sonunda da bonus bir hikaye var. Arşivleri blog sayfamda toplayacağım sekme için aklıma aşağıdaki isim geldi umarım beğenirsiniz. Burgaz ADA (Açık Dijital Arşivi)


Orhan Özalp'in Hediyesi


Burgazadamızın unutulmaz isimlerinden rahmetli Orhan Özalp'in 1940'lı yılların sonuna doğru Ojalvo ailesine misafirliğe giderken hediye olarak götürdüğü suluboya resim. Günümüzde Camii'nin bulunduğu sokaktan çektilen bir fotoğraftan esinlenerek Orhan Özalp tarafından yapılmıştır.B.D.K. 80'li Yıllar İdare Kurulu'nda Orhan Özalp ve Harry Ojalvo


Adalar Su Sporları Kulübü 1968 Yazı


Ayaktakiler, soldan sağa: Panayot Stilyanopulos, Nusret Elgin, Lambo Nikodinoviç, David Maden

Oturanlar, soldan sağa: Denis Ojalvo, Ümit Oğuzoğlu


Fotoda arka planda en solda eski muhtar rahmetli Güngör Yıldırım ve onun yanında sutopu arkadaşımız Haşim Kurt var. Fotodaki arkadaşlarımızdan Ümit Oğuzoğlu, Panayot Stilyanopulos ve Lambo Nikodinoviç maalesef rahmetli oldular. Fotolar onların hatırasını yaşatıyor.


Harry Ojalvo’nun kankası Muvakkar Orhon ile 1940’ların sonu veya 1950’lerin başından kalma “Balık avlama ve müşteri tavlama kooperatifi” hatırası:


Kooperatifin başladığı gibi bitmesine sebep olan hadise ise traji-komik bir paraketa kazasıydı. Muvakkar'la kahvede oturmuş yürek parçalarını zar şeklinde kesip paraketa iğnelerine takarken, sepetin kenarına gelen bir kedi yürek parçasını kaptığı gibi iskeleye doğru koşmaya başladı. Paraketa da onun peşinden sepetten boşandı ve yüreğin peşinden koşan birkaç kediyi daha yakaladı. Muvakkar hiddetinden kedileri tekmeleyerek denize atmıştı.

Harry Ojalvo’dan aktaran, oğlu Denis Ojalvo


183 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page