top of page
  • Yazarın fotoğrafıYaman

Akay Vapur İşletmesi Pasosu

1938 yılında Burgazada-Köprü arasında yolculuk yapan İtalyan Liseli Angelo Teresi'nin vapur pasosusunu sahaflık denince günümüzde aklımıza gelen ilk isim olan E. Nedret İşli'nin (@turkuzs_sahaf) arşivinde görmüştüm. Kendisinin ünlü ''Alamadığıma değil göremediğime yanarım'' sözü ile avunuyordum. Şansım yaver gitti ve 1937 yılında Burgazada-Köprü arasında yolculuk yapan Beyoğlu Rum Kız Ortaokulu'na giden Despina'nın vapur pasosunu almak nasip oldu.


Akay İdaresi Paso 1937 Burgazada-Köprü, Despina
Akay İdaresi Paso 1937 Burgazada-Köprü, Kapak sayfası

Akay İdaresi


Akay İdaresi tarafından, 1937 yılından itibaren Adalar arasında işletilmek üzere Belediye'den kira ile tutulan iki Haliç vapurunun denemeleri yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Vapurlar, yaz tarifesinin uygulamasıyla beraber Adalar arasında işlemeye başlamışlardır. Küçük vapurlar kısa ve düzenli aralıklarla Kınalı'dan kalkarak, Burgaz ve Heybeli'ye uğradıktan sonra Büyükada'ya gelmişlerdir.

Kaynak: Pars Tuğlacı Tarih Boyunca İstanbul Adaları Cilt I, s.120Akay İdaresi Paso 1938 Burgazada-Köprü, Angelo Teresi (E.Nedret İşli Arşivi) - Ada Sahillerinde Bekliyorum, s.24
Köprü-Kadıköy-Adalar Haritasının bulunduğu tarife görseli (E.Nedret İşli Arşivi) - Ada Sahillerinde Bekliyorum, s.26

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Geziler

5 Lisan

Kommentarer


bottom of page